Działająca w ramach akredytowanego Laboratorium Badawczego Pracownia Pomiarów Hałasu wykonuje następujące badania w zakresie akredytacji:
- pomiary równoważnego poziomu dźwięku A w zakresie od 24 dB do 130 dB pochodzącego od elektrowni, elektrociepłowni, stacji elektroenergetycznych bez ograniczenia napięcia i innych zakładów przemysłowych – zgodnie z metodą referencyjną, załącznik nr 7 do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 07 września 2021 r., tekst jednolity Dz.U. 2023, poz. 1706,
- pomiary równoważnego poziomu dźwięku A w zakresie od 24 dB do 130 dB pochodzącego od napowietrznych linii elektroenergetycznych bez ograniczenia napięcia – zgodnie z metodą referencyjną, załącznik nr 7 do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 07 września 2021 r., tekst jednolity Dz.U. 2023, poz. 1706 oraz zgodnie z Polską Normą PN-N-01339:2000 „Metody pomiaru i oceny hałasu linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia”.
Akredytowana działalność Pracowni jest określona w Zakresie Akredytacji Laboratorium Badawczego nr AB 269 (dostępnym również w witrynie internetowej PCA – www.pca.gov.pl).
Usługi wykonywane w naszej Pracowni poza akredytacją PCA:
- pomiary gwarancyjne hałasu oraz pomiary i analiza hałasu urządzeń i instalacji,
- równoważnego i maksymalnego poziomu dźwięku A hałasu w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych,
- opracowanie Raportów oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu i pola elektromagnetycznego 50 Hz dla stacji elektroenergetycznych, napowietrznych linii elektroenergetycznych oraz elektrowni i elektrociepłowni na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego,
- pomiary drgań i szumu akustycznego (wibroakustyka) stojanów turbogeneratorów,
- pomiary drgań obudów łożysk,
- badania wibroakustyczne transformatorów,
- badanie wyładowań niezupełnych metodą akustyczną.
- pomiary i analiza hałasu urządzeń,
- pomiary oświetlenia zewnętrznego,
- pomiary ciśnienia akustycznego w celu obliczenia powierzchniowego poziomu dźwięku A w zakresie od 20 dB do 140 dB i obliczenia skorygowanego poziomu mocy akustycznej A maszyn i urządzeń – zgodnie z Polską Normą PN-EN ISO 3746:2011 „Akustyka. Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej i poziomów energii akustycznej źródeł hałasu na podstawie pomiarów ciśnienia akustycznego. Metoda orientacyjna z zastosowaniem otaczającej powierzchni pomiarowej nad płaszczyzną odbijającą dźwięk” z wyłączeniem pkt. 8.4,
- pomiary ciśnienia akustycznego w celu obliczenia powierzchniowego poziomu dźwięku A w zakresie od 20 dB do 140 dB i obliczenia skorygowanego poziomu mocy akustycznej A transformatorów, dławików bez ograniczenia napięcia i ich urządzeń chłodzących – zgodnie z Polską Normą PN-EN 60076-10:2003 „Transformatory - Część 10: Wyznaczanie poziomów dźwięku”, z wyłączeniem pkt. 12.
W badaniach wykorzystujemy nowoczesną aparaturę i oprogramowanie komputerowe:
- analizator dźwięku 2250B firmy Brüel & Kjaer,
- multianalizator system PULSE 4-kan modul LAN-XI, typ 3050-A-040 firmy Brüel & Kjaer,
- rejestrator wyładowań niezupełnych metodą akustyczną PCI-2 EIGHT CHANNEL AE ACQUISITION SYSTEM firmy PALAT.
Wszelkie pytania prosimy kierować do:
- inż. Ireneusz Malciak,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 32 237 66 77.
PLIKI DO POBRANIA
Tytuł | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|
Certyfikat akredytacji AB 269 | 542,30 kb | Pobierz |
Zakres akredytacji AB 269 | 222,51 kb | Pobierz |